Narodowa Fundacja do Walki z Rakiem

Informacje o NKWR
Marsz Życia i Nadziei
Oko w oko z rakiem
Pomoc NKWR
Pomoc po mastektomii - AMAZONKI
Polecane ośrodki, mamografy

Sponsorzy NKWR

Aventis
Schering
Szpital Damiana
Royal PBK


Telemedia
Super Media
Plus GSM
Najbliższy Tobie oddział onkologiczny <
Oko w oko z rakiem
Centrum Medyczne Damiana
ul. Walbrzyska 46
tel. 847-33-13, 853-16-44


rak piersi; rak prostaty; białaczka; rak jelita grubego;
rak płuca; czerniak złośliwy skóry;
zapogieganie i objawy; badanie piersi; do kogo się zgłosić

Trzydzieści bilionów komórek normalnego, zdrowego organizmu żyje w złożonej wspólnocie, wzajemnie regulując swoje podziały. Normalne komórki namnażają się tylko wtedy, gdy dostaną sygnał z sąsiedztwa. Dzięki takiemu współdziałaniu każda tkanka utrzymuje właściwe rozmiary i odpowiednią budowę, stosownie do potrzeb organizmu. Komórki rakowe natomiast wyłamują się z tego schematu; ignorują systemy kontrolne namnażania i realizują swój własny program odtwarzania. Mają nawet bardziej zdradziecką właściwość - są zdolne do przemieszczania się z miejsca, gdzie powstały, czyli do inwazji na pobliskie tkanki, i tworzenia guzów w odległych miejscach organizmu. Guzy złożone z takich złośliwych komórek stają się w miarę upływu czasu coraz agresywniejsze i gdy niszczą tkanki i narządy niezbędne dla egzystencji organizmu jako całości, prowadzą do jego śmierci.

RAK PIERSI
9785 - nowych przypadków
3727 - prawdopodobnych zgonów

Gdy tylko zaobserwujesz zmianę kształtu, wciąganie skóry, wydzielinę z brodawki sutkowej lub inne zmiany w jej obrębie, guzek lub stwardnienie w piersi, powinnaś zgłosić się jak najszybciej do swego lekarza w celu przeprowadzenia specjalistycznych badań. Rak piersi jest nowotworem w dużym procencie uleczalnym - warunkiem jednak jest rozpoznanie choroby we wczesnym stadium co możesz zrobić sama poprzez samokontrolę piersi

RAK PROSTATY
3125 - nowych przypadków
2401 - prawdopodobnych zgonów

Każdy mężczyzna po 50 roku życia powinien poddawać się corocznie badaniu gruczołu krokowego. Pierwszymi objawami są: częstomocz, bolesność i problemy związane z oddawaniem moczu, bóle lędźwiowe i w okolicach miednicy. Rak prostaty jest drugą wśród przyczyn umieralności mężczyzn z powodu nowotworów.

BIAŁACZKA
931 - nowych przypadków
810 - prawdopodobnych zgonów

Wbrew powszechnemu przekonaniu białaczka atakuje znacznie więcej osób dorosłych niż dzieci. Niepokojącymi symptomami są zmęczenie, bladość spadek wagi, krwotoki z nosa, powtarzające się infekcje. Podstawowym badaniem jest badanie krwi, które jest bezbolesne, a może uratować życie.

RAK JELITA GRUBEGO
5562 - nowych przypadków
3988 - prawdopodobnych zgonów

Pierwsze objawy: krew w stolcu, wszelkie zmiany rytmu wypróżnień, bóle żołądka, nagły spadek wagi. Pamiętaj aby jak najszybciej po zauważeniu pierwszych symptomów zgłosić się do lekarza w celu zapobiegnięcia interwencji chirurgicznej, która może zakończyć się założeniem sztucznego odbytu w powłokach brzusznych (kolostomia).

RAK PŁUCA
20686 - nowych przypadków
15381 - prawdopodobnych zgonów

Rak płuca jest nowotworem złośliwym, rozwijającym się już w oskrzelach. Stwierdzono, że główną przyczyną jego powstawania jest palenie tytoniu. Uporczywy kaszel, plwocina zawierająca krew, świszczący oddech, obrzęk twarzy lub szyi powinny zmobilizować Cię do zgłoszenia się na podstawowe badania diagnostyczne tj. zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej. Ilość zachorowań wśród mężczyzn maleje od początku lat osiemdziesiątych, ale stale rośnie wśród kobiet.

CZERNIAK ZŁOŚLIWY SKÓRY

Wczesne wykrycie ma podstawowe znaczenie w leczeniu. Osoby dorosłe powinny dokonywać oględzin swojej skóry raz w miesiącu i powiadamiać lekarza o każdym krwawieniu lub nagłej zmianie kształtu bądź barwy znamion. Osoby z licznymi znamionami powinny przynajmniej raz w roku zgłosić się na badania kontrolne do dermatologa lub chirurga onkologicznego. Usuwanie znamion powinno być wykonywane przez chirurga, wykwalifikowany zespół a nie przez zakłady kosmetyczne.

Możesz sam zapobiegać chorobom nowotworowym:
  • Nie pal papierosów! Związek między paleniem papierosów a występowaniem niektórych nowotworów (np. raka płuc, krtani, wargi, pęcherza moczowego) jest udowodniony. Częściej chorują palacze!
  • Dbaj o ogólny stan zdrowia! Ludzie z dobrą kondycją psychiczną rzadziej zapadają na różne choroby, w tym także na choroby nowotworowe. W razie zachorowania łatwiej ich wyleczyć.
  • Nie zaniedbuj leczenia innych chorób, wszelakich stanów zapalnych w organizmie! Niektóre choroby, zwłaszcza przewlekłe, mogą sprzyjać zachorowaniom na nowotwór złośliwy.
  • Zgłaszaj się na badania profilaktyczne w zakładzie lub w swojej placówce leczniczej, nowotwór wcześnie wykryty jest uleczalny.
Zgłoś się do lekarza po zauważeniu któregokolwiek z następujących objawów:
  • nietypowej wydzieliny lub krwawienia z naturalnych otworów ciała;
  • guzka albo zgrubienia na skórze, wardze, języku lub w innych miejscach;
  • zmiany kształtu, wielkości lub koloru znamion i brodawek na skórze;
  • owrzodzenie lub rany, które nie chcą się goić;
  • przedłużających się zaburzeń w oddawaniu stolca lub moczu;
  • przedłużających się zaburzeń trawienia (np. wzdęć, odbijania, uczucia ciężkości w żołądku po spożyciu pokarmów) lub trudności w połykaniu;
  • chrypki lub kaszlu, utrzymujących się bez wyraźnej przyczyny.


Badanie piersi:

Badaj co miesiąc swoje piersi. Zrób to dla siebie!
  • Piersi badaj tydzień po menstruacji, a jeżeli nie miesiączkujesz to w te same dni każdego miesiąca.
  • Po menopauzie badaj się raz w miesiącu.
  • .Obejrzyj swoje piersi w lustrze, sprawdź czy są jednakowe.
  • Zwróć uwagę na wygląd i kolor skóry piersi i brodawek.
  • Czy brodawki obu piersi po uniesieniu rąk do góry są jednakowe.
  • Uciśnij lekko brodawkę i oceń czy nie występuje krwawienie lub wyciek.
  • Badanie piersi wykonuj w dwóch pozycjach: a) na stojąco z łokciem uniesionym w górze.b) leżąc z poduszką podłożoną pod ramię.
  • Całą powierzchnią palców, ruchami okrężnymi, delikatnie uciskając zbadaj dokładnie piersi okolice pachy.
  • Poznaj budowę swoich piersi, abyś umiała ocenić zmiany w nich zachodzące. Pamiętaj: 80% zmian w piersiach kobiety wykrywają same.
  • Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, a guz można usunąć zachowując pierś.

Fantom - silikonowa miniatura piersi ułatwiająca naukę samodzielnego badania z zaznaczonymi miejscami wskazującymi na zmiany (o wielkości ziarenek groszku). Fantom jest obecnie dostępny w warszawskich aptekach. Dystrybutor Fantomu - Centrala Farmaceutyczna Cefarm, adres: ul. Jana Kazimierza 16, 01-248 Warszawa, tel. (0 22) 634 04 02.

Pamiętaj: Musisz zgłosić się do Poradni "K":
  • raz w roku w celu badania ginekologicznego, w tym cytologicznego,
  • w celu badania piersi i nauki samobadania,
  • wykonania mammografii, najlepiej po ukończeniu 35 lat.
  • wykonania USG,
  • w celu nauki metod planowania rodziny,
  • w celu nauki racjonalnego i higienicznego trybu życia.

Rodzaje badań profilaktycznych piersi:
  • Samobadanie - składa się z dwóch czynności: oglądania i dotykania piersi (palpacji). Każda kobieta, już jako nastolatka, powinna badać piersi, które zakończyły rozwój i przeprowadzać badanie regularnie do późnej starości. Badanie przeprowadza się w celu dokładnego poznania budowy swoich piersi i odnalezienie ewentualnych niepokojących zmian, które mogą pojawić się z czasem.
  • Mammografia - badanie radiologiczne, niewielka, bezpieczna dawka promieniowania uwidaczniająca zmiany od 3 mm wielkości, często tak małych, że nie wyczuwalnych ręką. Badanie wykonuje się najczęściej w pozycji stojącej. Technik umieszcza badaną pierś pomiędzy specjalne płytki, uciska w celu poprawienia obrazu, dlatego badanie może być nieco przykre. Z tego powodu zaleca się badania w pierwszej fazie cyklu, zaraz po menstruacji. Zdjęcia piersi na kobiety ocenia i porównuje radiolog.
  • USG - wykorzystuje ultradźwięki przetwarzane na podobny do zdjęcia rentgenowskiego obraz. Metoda ta jest szczególnie przydatna do oceny piersi o gęstym utkaniu (np. młodych kobiet) i pozwala wykryć palpacyjnie wyczuwalne guzki, a w przypadku większych zmian pomaga odróżnić wypełnione płynem torbiele od guzów litych. Badanie ultrasonograficzne jest bezbolesne. Przed przyłożeniem emitującej fale ultradźwiękowe sondy skóra smarowana jest specjalnym żelem.
DO KOGO SIĘ ZGŁOSIĆ?
Nie każdy guzek, zmiana patologiczna w Twoim organizmie jest rakiem. Gdy coś cię niepokoi, koniecznie idź do lekarza. Jeśli masz pytania, zadzwoń (0)800 - 464 - 884 Natomiast jeśli masz jeszcze więcej spraw niejasnych lub nie wiesz co masz robić skontaktuj się bezpośrednio z nami:

Narodowa Koalicja do Walki z Rakiem
Ul. Willowa 8/10 m. 26
00-790 Warszawa tel./fax. 646-96-96


Infolinia 0 800 464 884